جایی که پنگوئن‎ها بسیار دوستش می‎دارند!!!

می‌دانستید که قاره‎ایی کمتر شناخته شده در قطب جنوب این کره سبز و آبی هست که سردترین جای  جهان با زمین‎های یکسر یخ‎زده می‎نامندش؟

جنوبگان یا آنتارکتیکا (Antarctica) پنجمین قاره بزرگ زمین پس از آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی است ولی کمتر شناخته شده و البته با جمعیتی بسیار محدود. همچنین این قاره ویژگی‎های دیگری هم دارد مانند بلندترین میانگین بلندی، کمترین میانگین رطوبت و پایین‎ترین میانگین دما در بین همه قاره‎های جهان. هم اکنون ۳۰ کشور با راه‎اندازی ۷۰ پایگاه پژوهشی در آن به تحقیق و تحفص مشغولند!!!! که از بین آنها ۴۰ پایگاه همیشگی و ۳۰ پایگاه فصلی است و تعجبی ندارد اگر این پایگاه‎های موقتی در تابستان برپا می‎شوند!!!

جنوبگان برای خودش اینترنت، پیش شماره مخصوص تلفن و حتی ارز هم دارد و دلار آن را به عنوان سوغات به سایر کشورها می‎برند. از این سوغاتی اگر هدیه گرفتید، فقط بدانید که پشتوانه قانونی ندارد. از آنجایی که نزدیک قطب جنوب واقع شده برای گردشگران تنوع‎طلب، مکان جالبی برای گشت و گذار محسوب می‎شود. از این رو تعداد بازدیدکنندگان آن را رقم قابل توجهی تشکیل می‎دهد. نام نخستین کاشف آن، جیمز کوک جهانگرد معروف اروپایی است و سال این کشف بزرگ ۱۷۷۳ میلادی. اما در سال ۱۸۲۰ دو عضو از یک گروه گردشگری روسی به نام‎های “بلینگزهازن” و “لازاروف” در واقع کاشفان اصلی آن بودند. پس زنده باد گروه‎های گردشگری!!!

گفته می‎شود بر فراز این منطقه یک سوراخ اوزن قابل توجه هم قرار دارد که محققان مشغول بررسی آن هستند و با تمهیداتی که اتخاذ کرده‎اند در حال کوچک شدن است. ساکنان اصلی این محل سرد ودل‎انگیز پنگوئن‎هایی هستند که در آنجا متولد می‎شوند، رشد می‎کنند، زاد و ولد می‎کنند و سرانجام می‎میرند. این مالکان واقعی تاب تحمل زیستن در دمای منفی ۴۰ درجه را دارند بنابراین فکر بیرون راندنشان را باید از سر بیرون کرد!!! از سایر توانایی‎های این موجودات زیبا، پیاده‎روی‎های طولانی و شیرجه‎‎های عمیق در آب‎های سرد و یخزده و تحمل اکسیژن کم است

هر جا نام “سرزمین هیچ‎کس” را خواندید و شنیدید بدانید که از جنوبگان سخن می‎رود چون با اینکه تقریبا اندازه قاره استرالیاست اما مالک مشخصی ندارد و این زمین واقعا زمین خداست!!! با این حال بریتانیا، استرالیا، فرانسه، آرژانتین، شیلی و چند کشور دیگر سالهاست که در آن حضور دارند. جنوبگان یکی از جالب‎ترین و در عین حال متروکه‎ترین سرزمین‎های موجود است که زمانی دنباله قاره استرالیا بوده و امروز با دشت‎ها و زمین‎های یخی و پوشیده از برف خود همچنان زیباست. شاید به دلیل تاب نیاوردن دائمی انسان‎ها در آن… هر چند که پای گردشگران مدتی است که به آن باز شده است.

ویزای توریستی