سفر به مناطق برف خیز ایران و جهان (۲)

البرز ………جایی که بسیاری از تهرانی­ها از پشت پنجره­های اتاق­هایشان می­توانند سپیدی قله­های آن را تماشا کنند .در میان این قله­ها بدیهی است که “دماوند” جایگاه ویژه­ایی دارد . دماوند سپید پوش ، سرد و ساکت و رویایی چون زمستان……….

برای رسیدن به روستاهای برفی شمال شرقی استان تهران ، به یکی از قدیمی­ترین و مهمترین جاده­های ایران به نام ” جاده ۷۷″ می­رویم .ابتدای مسیر جاده هراز است که در نهایت ما را به جاذبه­های گردشگری و برفی شرق تهران می­رساند و با عبور از بومهن ، رودهن و…. به چند  تفریحگاه­ تهرانی­ها می­رسیم که سرمای زمستان را با خاطره­های خوش گره می­زنند . برای رسیدن به دماوند دو مسیر زیبا پیش روی ما قرار دارد . اولی مسیری است که از رودهن به سمت شمال شرقی از جبهه غربی دماوند و در امتداد جاده آمل ادامه می­یابد و دومی طی مسیر به سمت شرق و جاده دماوند به فیروزکوه است .

از رودهن که عبور کنید و حرکت خود را به سمت شمال شرقی ادامه دهید ، در فاصله ۶۴ کیلومتری شرق پایتخت به یکی از قدیمی ترین مناطق تفریحی استان می­رسید که نامش  شهرستان “آّبعلی” است. قدیمی­ترین پیست اسکی ایران هم همین نزدیکی هاست که  هرچه برف بیشتری ببارد ، شلوغ­تر و پرهیاهوتر می­شود . در اینجا البته پیست مخصوص “تیوپ سواری” هم وجود دارد که اوقات بسیار خوش و مفرحی را برای شما رقم می­زند . چای داغ ، آش داغ و گرمای بخاری  در رستوران­ها و مراکز خدماتی متعدد و متنوع در انتظار شماست . پس از عبور از آبعلی به بلندترین نقطه جاده هراز درمرز دو استان تهران و مازندران می­رسید که به گردنه “امام­زاده هاشم ” معروف است و همانطور که از نامش پیداست ، محلی است وسیع برای اقامت و استراحت و عبادت. در این گردنه شما در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارید و در جنوب، “دشت مشاء” منتظر نگاه شماست . در امتداد این دشت وسیع سه شهرستان ” رودهن” ، “دماوند” و ” گیلاوند” قرار دارند و در شمال آن ، قله”گل زرد” که به تمامی سپید پوش شده است ، خودنمایی می­کند .

اگر باز به راه خود ادامه دهید ، گردنه را پشت سر بگذارید ، به اولین روستای جاده می­رسید که “منظریه” نامیده می­شود و می­گویند یکی از زیباترین و دیدنی­ترین مناطق دماوند است . خود را برای دیدن منظره­هایی پر از مه و شناور در دریایی برفی آماده کنید . عظمتی غریب و خاموش اینجا احساس می‎شود. ۲ کیلومتر پس از این شگفتی زیبا ، روستای “پلور” است که برای کوهنوردان نامی آشناست. دریاچه­های یخ زده “تار” و “هویر” ، مناظری لبالب از مه ، گستره­ایی ساکت و خاموش ، ابهتی بی­ادعا و ……. همه شکوه زمستان اینجا منتظر شماست. این بار نوبت زمستان است که زیبایی­های خود را به دیدگان ما عرضه کند .