جام جهانی ۱۹۷۴

آلمان غربی کشوری که با شکست هیتلر و دولت رایش سوم شکل گرفت و تا سال ۹۰ میلادی در تقابل با نظام کمونیستی حاکم بر آلمان شرقی همواره قد علم می‌کرد،از سال ۱۹۷۰ برای میزبانی جام ۷۴ انتخاب شد. در واقع می‌توان گفت این کشور از همین زمان برای دوره بعدی بازی‌های جام جهانی کار آماده سازی مکان‌ها و زیر ساخت‌های لازم را آغاز کرد و سوت شروع بازی‌های این دوره در ۱۳ ژوئن به صدا درآمد. برخی از کارشناسان و علاقمندان فوتبال در مقایسه این دوره از مسابقات با دوره قبل یعنی جام ۱۹۷۰ که در مکزیک برگزار شد، از دوره تیره و تار جام جهانی با دوره زیبا و حرفه‌ایی فوتبال سخن می‌گویند و علت آن را غلبه روح تجارت و سیاست بر روح ورزش در این مسابقات می‌دانند.

دو تیم استرالیا و آلمان شرقی برای اولین بار قدم به زمین مسابقات گذاشتند و نسیم تازه‌ایی به واسطه حضور تیم‌های جدید بر این دوره از بازی‌ها وزیدن گرفت. با صدر نشینی آلمان شرقی در گروه خود، رقابت بین این گروه و گروه دیگری که در آن شیلی ، استرالیا و آلمان غربی عضو بودند از مبارزه صرفا ورزشی خارج شد و رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت. در واقع مسابقات دو گروه، رقابت بین جهان سرمایه‌داری به نمایندگی آلمان غربی و جهان کمونیسم به نمایندگی آلمان شرقی بود.

در این دوره در مجموع ۳۸ بازی برگزار شد و ۱۶ تیم برای کسب مقام‌های برتر به مصاف هم رفتند. علاقمندان این ورزش و رویداد جهانی نیز از رسانه‌های جمعی بویژه تلویزیون شاهد برگزاری مسابقات در شهرهای مونیخ، هامبورگ، دورتموند، دوسلدورف، فرانکفورت، هانوفر، اشتوتگارت، گلزنیکرشن و البته برلین غربی بودند که سبک زندگی مرفه و تجاری مردم آن مرتب در حال دهن کجی به سبک زندگی کمونیستی نیمه شرقی بود!!!!!!!!

از تیم‌های شگفتی ساز این دوره می‌توان به هلند اشاره کرد که با رو کردن چهره‌های برتر خود مانند “یوهان کرایف” ، “یوهانس” و “نیسکنس” ترکیب زیبایی از هنر و ورزش را به نمایش گذاشت .

بازی فینال هم در تاریخ ۷ جولای بین تیم میزبان و هلند برگزار شد و در نهایت با پیروزی ۲ بر یک ، آلمان غربی جام قهرمانی را بالا برد البته برای دومین بار……

اگرچه در این دوره ستاره‌های بی‌چون و چرای فوتبال حضور داشتند اما برخی در بهترین شرایط و برخی در شرایط بد ظاهر شدند. از جمله بهترین‌ها می‌توان به “کرایف” کاپیتان تیم هلند اشاره کرد که در همین سال به عنوان بهترین بازیکن اروپا هم انتخاب شد البته برای سومین بار…… او ده سال بعد، از زمین بازی کناره گرفت اما در مقام مربی همچنان در جهان فوتبال باقی ماند. در سال ۱۹۹۹ هم توانست بعد از “پله” بازیکن معروف برزیلی، عنوان بازیکن قرن را از آن خود کند. “نیسکنس” و “رود کرول ”  هم دو فوتبالیست دیگر این تیم بودند که در بهترین شرایط خود ظاهر شدند. آلمان غربی اما “بکن باوئر” و ” گرد مولر” را داشت که به‌رغم شهرت زیادی که بعدها بدست آوردند، در این دوره نتوانستند انتظار هوادارانشان را برآورده کنند و از بازی آنها در جام ۱۹۷۴ عمدتا با کلمه “ضعیف” یاد می‌کنند. لهستان نیز بازی تماشایی فوتبالیست‌های خود مانند “لاتو” را که آقای گل این دوره هم شد، به علاقمندان هدیه داد.

همانگونه که گفته شد، دهمین دوره جام جهانی از لرزه‌های جهان سیاست در امان نبود. تهدید بازیکنان تیم زئیر مبنی بر عدم اجازه بازگشت به کشور در صورت شکست از برزیل آن هم توسط مقامات رسمی کشور، خشونت بیش از حد در بعضی از بازی‌ها مثل بازی برزیل و اسکاتلند و در نهایت زهر چشم گرفتن دو تیم آلمان شرقی و غربی از هم درطول برگزاری جام، جنبه‌های بعضا ناخوشایند این دوره از مسابقات بود.

در این دوره همچنین جام “ژول ریمه” با طراحی جدید از طلای ناب و به قیمت یک میلیون فرانک سوئیس توسط هنرمندان ایتالیایی ساخته شد و عنوان” فیفا ورلد کاپ” به آن تعلق گرفت. فرانسه، اسپانیا و انگلستان در بازی‌ها حضور نداشتند و زئیر که هنوز جمهوری دموکراتیک کنگو نامیده نمی‌شد و استرالیا و هائیتی و آلمان شرقی برای اولین بار در مسابقات حاضر شدند.

آلمان غربی رتبه اول، هلند رتبه دوم، لهستان رتبه سوم و برزیل رتبه چهارم را بدست آوردند و ………… باز هم رد پای سیاست بر جهان پر شور شوق فوتبال……اگر چه آلمان غربی برنده مسابقات شد اما شکستی که از تیم آلمان شرقی خورد تا مدتها در حافظه مردم این کشور باقی ماند و تاثیر زیادی بر حال و هوای جامعه بر جای گذاشت.

آلمان

امروز در نقشه جغرافیایی با جمهوری فدرال آلمان روبرو هستیم که در سال ۱۹۹۰ با ادغام دو نیمه شرقی و غربی به صورت یکپارچه بر خاک قاره اروپا لمیده است و پرجمعیت‌ترین کشور این قاره محسوب می‌شود با جمعیتی بیش از ۸۲ میلیون نفر. ۱۶ ایالت دارد و با دانمارک ، لهستان ، جمهوری چک، اتریش ، سوئیس ، فرانسه، بلژیک ، لوکزامبورگ و هلند همسایه است. بدین ترتیب می‌توان گفت در منطقه اعیان نشین اروپا واقع شده است!!!!!! پایتخت آن برلین است که در این کشور بزرگترین و در کل اروپا دومین شهر بزرگ بشمار می‌رود. برلین به تنهایی یک ایالت از ۱۶ ایالت این کشور محسوب می‌شود.

آلمان از آب لبریز است!!!!!برخی از مهمترین و معروف‌ترین رودهای اروپا مانند “راین”، “دانوب” و ” الب” از آن می‌گذرند. “الب” همان رودخانه‌ایی است که خاکستر آدولف هیتلر بر روی آن پاشیده شد. زبان آلمانی دو گویش دارد یکی بالا و دیگری پایین . زبان رسانه‌های جمعی و رسمی این کشور آلمانی با گویش بالاست.

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا محسوب می‌شود و برخی از معروف‌ترین برندهای دنیا به آن تعلق دارند مانند دایملر، فولکس واگن، آلیانتس، زیمنس، دویچه بانک، نیوآ، مرسدس بنز، آدیداس، BMW ، فولکس واگن، پورشه و……. این کشور همچنین یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرانی است که مایلند در سرزمینی دیگر عمر بگذرانند و به همین دلیل شاید شرایط مهاجرت و یا گرفتن ویزای آن روز به روز سخت‌تر می‌شود. نزدیک به ۲۰ درصد جمعیت آن را مهاجران تشکیل می‌دهند و بندر “هامبورگ” شهر مورد علاقه ایرانی‌هاست!!!!

تاریخ خشن و پر از حوادث تلخی که توسط سیاستمداران آلمان نازی برای جهان و بشریت رقم خورد، نقش زیادی در قضاوت مردم سایر کشورها از آن دارد با این حال در عرصه موسیقی بویژه موسیقی کلاسیک،ادبیات و دستاوردهای هنری و خلاقانه ، آلمان جایگاه شایسته‌ایی دارد و البته در صنعت توریسم و گردشگری هم …..

در واقع کشور آلمان صرفا به واسطه زبان سخت، مردم منظم و سخت‌کوش، و آشویتس معروف نیست بلکه جاذبه‌های گردشگری آن هم نقش مهمی در گرایش و تمایل مردم سراسر جهان به آن دارد. اگر چه درکشورهای اروپایی هر شهر خود یک جاذبه گردشگری است اما اینک به دیدنی‌های یکی از زیباترین کشورهای این قاره می‌پردازیم.

برلین

برلین شهر بزرگی است که نیمه شرقی و غربی آن با هم تفاوت دارند. نام این شهر با دیوار برلین و تاریخچه آن عجین است. دیواری که مدتها به عنوان مانعی برای رویارویی دو ایدئولوژی سر بلند کرد و نهایت با میل و خواسته مردمی که موانع را دوست ندارند، ابتدا به یک تابلوی نقاشی تبدیل شد و سپس فرو ریخت تا روز آشتی فرارسد. این شهر به خانه هنر و شهرت شبانه معروف است. قدمت آن به قرن ۱۳ برمی‌گردد اما معماری مدرن هم در جای جای آن دیده می‌شود.

دروازه برندنبورگ هم یادآور دوران وحشت‌زای جنگ جهانی دوم است. بنایی که امروز به عنوان نماد صلح و دوستی و سنبل تاریخی از آن یاد می‌شود. این بنای زیبا با الهام از آکروپلیس یونان و با معماری نئو کلاسیک در قرن ۱۸ ساخته شده است. ارتفاع آن ۲۶ متر و در حد فاصله میدان معروف “پاریزر” قرار گرفته است. در اطراف آن همه دوربین و موبایل به دست مشغول گرفتن عکس هستند.در شب نمایی بسیار زیبا دارد و عظمت آن نمایانگر روح تاریخ پرفراز و نشیبی است که بر این کشور گذشته است.

برلین بنای معروف دیگری هم دارد که گردشگران را به سوی خود می‌کشاند. نام اصلی آن “کلیسای مقدس پروتستانی”است که به اختصار آن را “کلیسای برلین” می‌نامند. در جزیره “موزه” Museum)) که بین دو رودخانه “اسپری” و “کوپفرگراین” قرار گرفته، واقع شده. موزه‌های زیادی در آن ساخته شده و کل جزیره به عنوان یک جاذبه فرهنگی جذابیت دارد. سه موزه برجسته آن “پرگامون”، “آلتس” و “بود” است.در آنها مجموعه‌ایی از اشیاء آنتیک و قدیمی، کلکسیون پول و سکه و آثار هنری بیزانس وجود دارد. و اما کلیسای برلین از سه قسمت ” یادبود”، “تعمید” و “عروسی” تشکیل شده است .سبک معماری آن باروک است و به عنوان بزرگترین کلیسای آلمان شناخته می‌شود. اما فقط خود بنا نیست که مورد علاقه گردشگران است در اطراف آن پارک‌ها و فواره‌های تماشایی هست که برای همه دیدنی و زیباست.

برلین کاخ‌های دیدنی هم دارد که مشهورترین آن “شارلوتن برگ” است. در قرن ۱۷ ساخته شده باغ بزرگ و قلعه تاریخی دارد و در طول زمان قسمت‌های بیشتری به آن اضافه شده.جالب است بدانید که در محوطه سبز اطراف آن آبشار بزرگی هست که توریست‌ها در پای آن استراحت می‌کنند.

بنای هولوکاست، مکان دیگری است که گردشگران را راهی نقطه‌ای در برلین می‌کند . محوطه‌ایی با بیش از دو هزار قطعه بتونی یادآور کشتار هیتلر قبل از سقوط برلین است و پناهگاه ضد بمب هیتلر هم در آن قرار دارد و اگرچه بمب عامل مرگ او نبود ولی در همین مکان این دست‌های هیتلر بودند که به زندگی او و “اوا براوان” معشوقه‌اش پایان داد.  

هامبورگ  

شهر دیگری که در آن زبان فارسی را زیاد می‌شنوید و با هموطنان ایرانی فراوانی در کوچه و خیابان روبرو می‌شوید، بندر هامبورگ است.سوای زیبایی‌های طبیعی که بخشی از آن بواسطه چشم‌انداز رود “الب” است، ساختمان جالبی هم در شهر می‌بینید به نام “الب فیلارمونی” که به شکل امواج دریا ساخته شده و پلی پیچ در پیچ هم کنار آن قرار گرفته است.

مونیخ

در مرکز این شهر باغ انگلیسی که یکی از بزرگترین پارک‌های جهان است، ساخته شده. درآن دریاچه و رود و جنگلی از انبوه درختان جورواجور دیده می‌شود و انواع پرندگان و حیوانات هم در آن به گشت و گذار مشغولند!!!!!!!! از این باغ در همه فصول سال می‌توان بازدید کرد و درآن عمارت‌ها و بناهایی به سبک چینی، ژاپنی و یونانی ساخته شده که بسیار مورد علاقه فرهنگ دوستان قرار دارند. در آن همچنین موزه‌ایی هم هست با آثار هنری و تاریخی که “بایرشس” نامیده می‌شود.

فرانکفورت

بزرگترین شهر ایالت “هسن” و پنجمین شهر بزرگ آلمان که برای پنج قرن آن را “شهر آزاد فرانکفورت” می‌نامیدند. امروز اما یکی از ثروتمندترین شهرهای اروپا بشمار می‌رود و بواسطه آسمان‌خراش‌های متعددی که محل استقرار معتبرترین بانک‌های دنیاست، قلب مالی آلمان هم محسوب می‌شود. دانشگاه‌های معروف، فرودگاه‌های مشهور و برگزاری نمایشگاه‌های جهانی از ویژگی‌های دیگر این شهرند. به همه اینها پارک‌ها، تئاترها، گالری‌ها، اپراها، مراکز خرید و تفریح، باغ وحش و…………….. را هم اضافه کنید.

یکی از میدان‌های معروف این شهر “رومربرگ” است   که بواسطه معماری بناهای قدیمی درکنار کافه‌های و رستوران‌های مدرن بسیار دیدنی است.

کلن

چهارمین شهر بزرگ آلمان که “راین” با ناز و غمزه از میان آن می‌گذرد!!!! اما شهرت کلن به خاطر تاریخی است که در جای جای آن خود را به نمایش می‌گذارد. این شهر پیشینه‌ایی دو هزار ساله دارد. در این شهر بزرگ و با ابهت جمعیت زیادی زندگی می‌کنند که بخش قابل توجهی از آن را مهاجران تشکیل می‌دهند و عمدتا ریشه اروپای شرقی دارند.همچنین ترک‌ها و به تازگی سوری‌ها ، افغان‌ها و ایرانی‌ها هم در بین مهاجران بسیار دیده می‌شوند.

کلن شهری فرهنگی است و کارناوال‌های معروفی دارد از جمله کارناوال سالانه‌ایی که با بوق و شیپور از میدان مرکزی شهر آغاز می‌شود و با شروع آن مسیحیان از خوردن گوشت خودداری می‌کنند. با این حال ریشه دینی این مراسم مانع از شادی و آوازخوانی وخوش‌گذرانی مردم نمی‌شود و یک هفته پر از رقص و پایکوبی و نشاط برای مردم شهر به ارمغان می‌آورد. در این یک هفته، شهر از گل‌ها و لباس‌ها و کاغذها و…….رنگارنگ است.

کلن اما بواسطه دانشگاه‌هایش بسیار مورد علاقه جوانان درسخوان است. این شهر با داشتن میانگین ۶۰ هزار دانشجو، گاه اولین و گاهی دومین شهر بزرگ دانشجویی آلمان محسوب می‌شود.

برای طبیعت دوستان، کرانه راین زیبا، برای تاریخ دوستان، بناهای قدیمی و اشرافی و با ابهت، برای تفریح دوستان مراسم و  جشن‌های مداوم جاذبه‌های این شهر هستند اگر نخواهیم به طور مشخص از دیدنی‌های کلن نام ببریم. با این حال در بخش قدیمی شهر ساختمانی هست که آن را قدیمی‌ترین بنای آلمان می‌دانند، برج آن با بیش از یک صد مجسمه تزیین شده و پس از صدمات حاصل از جنگ جهانی دوم، بازسازی شده است. خانه شماره ۴۷۱۱ کلن به خاطر بوی خوشش معروف است. این خانه مرکز تولید بهترین و معروف‌ترین برندهای ادوکلن جهان است. باغ گل و گیاه کلن هم شهرتی درخور دارد. اگر به خانه ۴۷۱۱ نرفتید و از بوی خوش آن بیهوش نشدید!!!! احتمالا در این باغ از عطر بیش از ۱۰ هزار گل و گیاه مست می‌شوید. انتخاب با شماست!!!!موزه‌ها، کلیساها، پل‌ها و تله کابین معروف شهر هم هستند و در کنار همه، مراکز خرید متعدد و امروزی و شلوغ هم شما را به خود می‌خوانند.

از شهرهای بزرگ و بسیار معروف آلمان که بگذریم، این کشور تعدادی شهر کوچک و بی‌سروصدا دارد که هر یک جاذبه‌ایی بیاد ماندنی است که برخی از آنها را می‌توانید در فهرست شهرهای دنج و کمتر شناخته شده اروپایی پیدا کنید از جمله فرایبورگ که در جنوب غربی آلمان واقع شده، با جمعیت حداکثر ۲۳۰ هزار نفر و جنگل سیاه احاطه‌اش کرده است با این حال یکی از گرم‌ترین و آفتابی‌ترین شهرهای کشور و بسیار زیباست. با دیدن مناظر این شهر نمی‌دانید که به شهری واقعی نگاه می‌کنید یا تابلوی نقاشی!!!!!

دوسلدورف

از دو قسمت قدیمی و جدید تشکیل شده و اتفاقا برخلاف تصور، بخش قدیمی آن محل تفریح و خوش‌گذرانی به سبک مورد علاقه توریست‌هاست!!!! تکخال اهالی این برای معرفی شهر این جمله است: اگر همه بارها را در کافه‌های شهر جمع کنید و کنار هم قرار بدهید طولانی‌ترین و بلندترین بار دنیا را خواهید داشت!!!!! دوسلدورف بندری است که در محل تلاقی راین و ” دوسلی” لمیده اما از نظر شهر سازی و تجارت بسیار پیشرفته و مدرن است. آن را زیباترین و تمیزترین شهر آلمان می‌دانند. مرکز صنعت مد و تبلیغات بشمار می‌رود و بازار تلفن همراه آلمان را هدایت می‌کند. بیش از ۱۷۰ موسسه مالی ملی و بین‌المللی در آن بکار مشغولند و یکی از بزرگترین بازار سهام آلمان هم هست. همچنین از مراکز هنری معروف کشور بشمار می‌رود و تیم فوتبال آن که “فورتونا” نامیده می‌شود، جزو تیم‌های محبوب آلمان است.

اشتوتگارت  

مهد صنعت و فوتبال آلمان، قدیمی‌ترین باشگاه‌های این ورزش پرطرفدار را در سراسر کشور دارد و در جنوب آلمان واقع شده. در عین حال سایر رشته‌های ورزشی هم مانند هاکی، دوومیدانی، پینگ پنگ و…..باشگاه‌ها و طرفداران خود را دارند. خلاصه کلام اینکه نام این شهر با فوتبال گره خورده است.

این شهر به‌رغم حضور کارخانه‌های متعدد برندهای معروفی چون پورشه، مرسدس بنز و بوش، در سال  ۲۰۱۷به عنوان آرام‌ترین شهر جهان شناخته شد. این عنوان به واسطه طبیعت بسیار سبز و قرارگرفتن آن در دره‌های خرم و پر سبزه تاکنون بر جا مانده است. باغ گیاه شناسی، موزه‌های متعدد، کلیساها و عبادتگاه‌ها، خانه تاریخ، کاخ سلطنتی، پارک‌ها و…………..البته مراکز خرید از دیدنی‌های شهرند.

آلمان بعد از جام جهانی

جایگاه آلمان در عرصه گردشگری، جایگاه ویژه ایی است. این کشور به واسطه امکانات و زیرساخت‌های گردشگری توانسته از روند رو به رشد جذب توریسم برخوردار باشد. رشد تقاضا برای سفر به آلمان یعنی افزایش درآمد ارزی، اشتغال و رونق صنایع مرتبط با گردشگری. حضور بیش از ۴۰ میلیون گردشگر در هر سال ، طعم خوش مزایای یکی از بهترین صنایع جهان یعنی صنعت توریسم را به مسئولان آلمانی کشانده و به همین دلیل هر ساله برنامه‌های راهبردی بیشتری برای رونق آن در آلمان طراحی و اجرا می‌شود. آلمان توانسته در فهرست رتبه‌بندی کشورهای جهان به لحاظ زیرساخت مناسب گردشگری ، جایگاه نهم را به خود اختصاص دهد و اگر گذشته را مبنای آینده قرار دهیم به احتمال زیاد این جایگاه بهتر و بهتر می‌شود. اما از سال ۱۹۷۴ تا کنون راه پر فراز و نشیبی طی شده است. از کشوری زخم خورده از آسیب‌های ویران کننده یک جنگ جهانی تا بزرگترین اقتصاد اروپای امروز.کشوری که مانند ققنوس از ویرانه‌های جنگ و بمب‌هایی که بر سرش باریدند سر برآورد و امروز همچنان در جهان داعیه بسیار دارد. جام جهانی و رویدادهای فرهنگی ، ورزشی و هنری برای آلمان همان ثمری را داشتند که سیستم‌های عقلایی حکومتی از چنین برنامه‌هایی بهره می‌برند. آلمان از هر رویدادی برای تامین و گسترش منافع ملی خود بهره برده است از جمله مسابقات ورزشی از دیرباز تاکنون از جام ۱۹۷۴ تا امروز…

 

ویزای توریستی