ده شهر بیادماندنی جهان

در جهانی که زندگی می کنیم ،  شهرهایی وجود دارند که با یکبار دیدن  دوستشان خواهید داشت و در اولین فرصت یرای دبدن دوباره  آنها برنامه ریزی می کنید. این شهرها چند ویژگی مهم دارند : تعدادشان کم است و شاید به همین دلیل منحصر به ‌فرد بنظر می رسند ،  زیباییشان خیره کننده است و  با مناظر بی‌نظیر خود،‌ زیاد ، خیلی زیاد دل مسافران را می ربایند!!!!!!!!! به آنها شهرهای رمانتیک می گویند شاید چون جنس خاطراتی که برای بازدیدکنندگان خود رقم می زنند از جنس لطیف دوست داشتن های عاشقانه است.  شهرهای گفته شده تنها شهر نیستند بلکه با هویت منحصر به فرد خود نقش مهمی در خلق ادبیات و شعر و هنر داشته اند و منبع الهام افراد هنرمند بسیاری بوده اند .رد پای آنها را در برخی از بزرگترین آثار هنری و ادبی پیدا می کنید. اما کدامیک از شهرهای دنیا توانسته اند چنین جای پای مهمی از خود به جای بگذارند ؟

 

۱ نیویورک

پرجمعیت ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکاست که در آن پنج ناحیه برانکس ، بروکلین ، منهتن ، کوینز و استیتن آیلند از هم جدا شده اند . شهری است که به عنوان یکی از قطب های فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی جهان مطرح است و برخی از مهمترین تصمیمات سیاسی واقتصادی جهانی در آن گرفته می شود.شاید به همین دلیل آن را پایتخت جهان می نامند. در نیویورک اگر بخواهید سر خود را برای دیدن ۵۳ آسمانخراشی که ارتفاع آنها بیش از ۲۰۰ متر است بلند کنید ، حتما گردن درد می گیرد!!!!!!!!!!!! اما حتما برای دیدن مجسمه آزادی که مهمترین نماد آمریکاست ، هر کاری لازم باشد می کنید. این مجسمه زنی را نشان می دهد که لباس رومی در بر کرده و یک پای آن در زنجیر است اما با دست راست خود مشعل و با دست چپ خود لوح هایی را حمل می کند که آن را بیانیه استقلال آمریکا می دانند. در سر تا پای مجسمه از ۷ شی تیز استفاده شده که آنها را نمادی از ۷ اقیانوس و ۷ قاره جهان می دانند : آسیا ، آفریقا ، امریکای شمالی ، امریکای جنوبی، اروپا ، اقیانوسیه و جنوبگان . مجسمه آزادی در جزیره ایی قرار دارد که تنها یک خانواده در آن زندگی می کنند . ساختمان اصلی سازمان ملل متحد نیز در این شهر ساخته شده است . اما نیویورک شهر نور ، چراغ های رنگین و قطارهای شهری قدیمی و دیدنی و پارک ها و موزه ها و سالن های اپرا ، مراکز خرید و برخی از مهمترین سالن های هنری و فرهنگی و مراکز اقتصادی مانند تئاتر برادوی و خیابان وال استریت است که هردو در منهتن هستند.

شب‌ها از نور چراغ های بیشمار می درخشد و معروف‌ترین رستوران‌ها، تئاترها،‌ موزه‌ها و هتل‌ها در انتظار خیل عظیم بازدیدکنندگانی هستند که به دیدن این شهر شگفت انگیز رفته اند .نیویورک شهری مدرن و امروزی است که طرفداران شهرهای مدرن و زیبا و پر جنب و جوش و شلوغ را راضی نگه میدارد جوری که برای دیدن دوباره آن حتما برنامه ریزی می کنند .

۲ سیسیل

منطقه ایی معروف در ایتالیا که شهر برگزیده افرادی است که عاشق طبیعت و دریا و کوه هستند و به دنبال یافتن سکوت و آرامش راهی سفر می شوند. ترکیبی از ساحل زیبا  و طبیعت بکر به همراه بناهای تاریخی و خیابان‌های باریک و سنگفرش شده که مرتب پیچ می خورند و شما را حسابی گیج می کنند!!!!! سیسیل بزرگترین جزیره دریای مدیترانه است که توسط تنگه باریک مسینا (Messina) از ایتالیا جدا می شود . معروف ترین نماد آن کوه آتناست که به عنوان بلندترین آتشفشان فعال اروپا شناخته شده است . سیسیل به همراه جزایر کوچک دیگری یک منطقه خودمختار ایتالیایی است که فرهنگ غنی خود را از طریق هنر ، موسیقی ، ادبیات ، آشپزی و معماری عرضه می کند . مکان های باستانی و تاریخی آن برای دوستداران گردشگری تاریخی بسیار خوشایند است . نام این جزیره یادآور گروهای مافیایی ایتالیا هم هست اما امروزه این زیبایی های منحصر بفرد باستانی ، تاریخی و طبیعی جزیره است که فراموش نشدنی است .

۳- پاریس

پایتختی در قاره سبز با تاریخی کهن که همچون اکثر شهرهای مهم و معروف اروپا رودی بزرگ و طویل از میان آن می گذرد و این رود در این شهر بزرگ و بسیار دیدنی ، رود سن (Seine) نامیده می شود. رودی که در فصل های پر بارش خطر سیل و سر ریز شدن آن شهر را تهدید می کند.پاریس در ایالت ایل دو فرانس قرار گفته و نام آن یادآور دنیای هنر و ادبیات و مد و فرهنگ است و به همین دلیل سالهاست که به عنوان یک مقصد مهم گردشگری تلقی می شود . شهر آمیزه ایی از دوران باستان و قرون وسطی و مدرن است و معماری بسیار متنوع و زیبایی را عرضه می کند و شاید به همین دلیل عروس شهرهای جهان نامیده شده است . معروف ترین نماد آن برج ایفل با ۷ هزار تن وزن است که از هر سوی این “شهر چراغ”  دیده می شود. شهر چراغ هم یکی از لقب های دیگر پاریس است . شهر پر درخت مملو از کافه ها ، رستوران ها ، اپراها ، کلیساها ، پارک ها ، سالن های مد ، و البته سرشار از عطر اسپرسو که آن را با قیمتی ارزان می توان تهیه کرد و نوشید. در پاریس گل و شراب هم به وقور دیده می شود و شهرت برخی از شراب های آن بین المللی است . پنیرهای پاریس هم اگرچه برای همه گردشگران خوشمزه نیست اما آنها هم شهرت جهانی دارند. جنگل  زیبای بولونی و خیابان های معروف آن مانند شانزه لیزه که مسافت بین میدان کنکورد و طاق پیروزی را در بر گرفته و ۲ کیلومتر طول دارد از تک خال های پاریس محسوب می شوند. شانزه لیزه معروف ترین ونه زیباترین خیابان پاریس است اما برخی از خیابان های فرعی منتهی به آن به عنوان لوکس ترین مکان های پایتخت شهرت دارند .از جمله آنها خیابان مونتنی (Montaigne) است . در خیابان های معروف شهر می توانید بهترین فروشگاه های لباس و عطر و همچنین بهترین پاتوق های صرف غذای فرانسوی را مشاهده کنید. پاریس همچنین پل عشاق دارد که در قلب شهر واقع شده و عاشقان معمولا برای گریه کردن روی آن ، راهی می شوند!!!!!!!!!! موزه لوور هم که معرف حضور همه هست . شبهای پاریس گاه از روزهایش زیباترند و روزهایش گاه از شبهایش  فریبنده تر. پاریس در هر هوایی زیباست اما از انجایی که درخشش خورشید در آسمان همیشه ابری آن امری شگفت انگیز است در هوای صاف و آفتابی بیش از همیشه می درخشد.

یکبار که پاریس را ببینید ، برای همیشه عاشق اش می شوید و قطعا در آخرین روز سفر خود روی پل عشاق از فراق آن اشک می ریزید!!!!!!!!!!

۴ کارمل بای د سی 

شهری زیبا با ظاهری افسانه ایی که در شبه جزیره مونتری ایالت کالیفرنیا قرار دارد و آنچه در آن چشم ها راخیره می کند ، معماری جالبی از نوع خانه های عروسکی در داستان های جن و پری قدیمی است ، فضایی مشابه خانه های سفید برفی ، هانسل و گرتل و………. کلبه های این شهر هر یک شبیه یکی از داستان هایی است که اکثر کودکان جهان با آن به خواب می روند . ساخت اولین کلبه در سال ۱۹۲۰ آغاز شد و در سال ۱۹۲۵ خانه ایی به نام هانسل و بعد تر خانه ایی به نام گرتل ساخته شد و اینچنین داستان شهری عروسکی رقم خورد که در دنیای واقعی و در یکی از مدرن ترین کشورهای جهان شما را به گذشته ای می برد که “کودکی” را تجربه می کردید. کارمل دی سی با آب و هوایی مدیترانه ایی ، روزهایی گرم و شبهایی سرد جزو ده مقصد برتر آمریکا و مورد علاقه هنرمندان و نویسندگان است .شهری است که در رده شهرهای رنگارنگ آمریکا به آن رتبه یک می دهند و آنقدر کوچک است که گفتگوهای عاشقانه در آن زود به پایان می رسد و وقتی مسیر را دوباره آغاز می کنید باید سخنان شیرین خود را باز هم از سر بگیرید!!!!! و البته سعی کنید تکراری نباشد!!!!!! اگر جنگل رد وود (Redwood Forests) را طی کردید با تاکستان هایی روبرو می شوید که یکی از محبوب ترین نقاط شهر برای عاشقان است . دیدن غروب آفتاب از بالای صخره های لمیده در حاشیه اقیانوس آرام را هم نباید از دست بدهید. فقط مواظب باشید چنان غرق در نگاه کردن به مناظر اطراف خود نباشید که سقوط آزاد را تجربه کنید!!!!!!!!!

۵- فلورانس

اینکه فلورانس زیباترین شهر جهان است یا نه ؟ موضوع گفتگوی بسیاری بوده است . شهری پر از هوای سنگین تاریخ در منطقه توسکانی ایتالیا که از قرن ها پیش به عنوان کانونی مالی و بازرگانی محسوب می شده است . در سرتاسر شهر ردپای دو هنر برجسته یعنی معماری و تندیسگری دیده می شود و آن را به یکی از مهمترین مراکز هنری اروپا تبدیل کرده است . قدم به قدم در آن موزه و نگارخانه و گالری قرار دارد و هر گوشه آن تحفه ایی ارزنده از هنر یا تاریخ و یا طبیعت به شما عرضه می کند. در زیر پای مجسمه ی داوود (David) اثر میکل آنژ (Michelangelo) توریست ها  را می بینید که در عین حال به هنر هم بسیار علاقه مندند و اما اگر شوق خرید هم داشته باشند و طالب برند هایی همچون گوچی (Gucci) یا فِراگامو (Ferragamo) باشند ، مراکز خرید در فاصله ایی نه چندان دور در انتظار آنها هستند . فلورانس زیبا ترین شهر جهان باشد یا نباشد بسیار دیدنی است بگونه ایی که آن را نه یکبار بلکه بارها می بینید .

 ۶- هونولولو

پایتخت جزیره هاوایی که با کشورهای شرق دور و استرالیا از طریق خطوط هوایی و دریایی مرتبط می شود. این شهر را در میان جلگه ایی تنگ که در یک سو وسعت عظیم اقیانوس آرام و در سوی دیگر رشته کوه “کولو” قرار گرفته مجسم کنید که ذرات آفتاب و نور سیل آُسا بر آن می بارد. هونو لولو را یک بهشت گرمسیری می نامند و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری به ویژه در فصل زمستان است اما اگر دوستدار موزه هستید در این شهر تاریخ و فرهنگ و هنر مردم هاوایی را در موزه بیشاب (Bisjop)پیش رو دارید . هونولولو برای دوستداران تاریخ و معماری و هنر یک مقصد رویایی است ولی چشم نواز ترین بخش آن طبیعت وسیع و صریح و دلنوازی است که دو رنگ غالب آن آّبی و سبز است . فضایی که شما را به دنیای رویاهایتان راهی می کند. فرقی نمی کند چه دوستدار آرامش باشید و چه طرفدار هیجان و تحرک بار خود را ببندید و برای دیدن آب های فیروزه ایی اقیانوس آرام برنامه ریزی کنید

۷ ونیز

جزیره ایی که در میان یک خلیج و نزدیک دریای آدریاتیک واقع شده و آب عنصر غالب آن است . به هر سو که نگاه می کنید آب می بینید و از هر راهی که می روید باید از روی آب عبور کنید و هوا هم آغشته به بوی آن است . ونیز از جزایر کوچک مرتبط با هم تشکیل شده که به جای تاکسی های زرد و نارنجی و یا اتوبوس های قرمز این قایق های باریک و درازی است که به مقصد می رساندتان و آن را “گوندلا” می نامند.پایه های خانه ها در آب فرو رفته و از پنچره که خم می شوید به جای دیدن زمین و سبزه و خاک ، آب می بینید. این ویژگی به همراه معماری خاص شهر را به مکانی منحصر بفرد تبدیل کرده است . بگونه ایی که برخی معتقدند هیچ مکان دیگری مشابه آن در جهان وجود ندارد . این شهر مدرن که تاریخی هم هست مهد کارناوال و جشن و پایکوبی است و مقصدی است که حداقل یکبار دیدن آن بدیهی است اگر به چند بار نرسد!!!!ونیز غرق رنگ و گل است. در شب و روز ، زیباست و آنقدر سرگرم کننده و دیدنی است که برای رفتن دوباره به آن حتما برنامه ریزی می کنید. ونیز را جزو عجایب جهان می دانند. تردید نداشته باشید که شهر پر از سکوت است و فقط صدای برخورد پاروهای قایق رانان شنیده می شود و البته در آن پیتزاهای نازک و پر ملاط ایتالیایی و فنجان های داغ شکلات در انتظار شماست .

۸ پراگ

بزرگترین شهر کشور تاریخی چک و جزو ۲۰ شهر بزرگ اتحادیه اروپا بر روی رودخانه والتاوا (Vltava)بنا شده و آب و هوای معتدل اقیانوسی آن در تابستان گرم و در زمستان سرد و گاه بسیار سرد است .سرتاسر شهر را با تراموا طی می کنید و ازدیدن مناظر بس زیبایی که آمیزه ایی از تاریخ و طبیعت این کشور است ، شگفت زده می شوید. پراگ پر از مکان های تاریخی و دیدنی است . از موزه ها و قلعه ها و گالری ها گرفته تا باغ وحش و پارک و کافه ها و کافه ها…….. اما یکی از دیدنی ترین جاذبه هایش که آن را به شکل سوغات هم میتوانید تهیه کنید ، ساعت نجومی است که در قسمت قدیمی شهر قرار دارد و قدمت آن به اوایل قرن ۱۵ میلادی می رسد. این شهر تاریخی در کنار رودخانه پرآب والتاوا که بزرگترین رودخانه کشور هم هست ، به شما گنجینه ایی دیدنی از انواع جاذبه های گردشگری را معرفی می کند . نام پراگ به دلیل داشتن بزرگترین قصر جهان در کتاب گینس ثبت شده است. در محوطه این قصر انواع بناها و باغ ها که هریک به تنهایی دیدنی است ، مشاهده می شود. برای توصیف جاذبه های پراگ از واژه “عجیب” استفاده می کنند و این بهترین دلیل برای ادعایی است که می گوید پراگ پرطرفدارترین شهر اروپاست و اما………… بخار چشمه های گرم طبیعی که به تعداد زیاد در سرتاسر شهر دیده می شوند زمستان ها گنجشک ها را راهی درختهایی می کنند که در اطراف آنها روییده اند. پراگ زیبا و ساکت به زمزمه های والتاوا گوش می کند و از دیدن چشم های شگفت زده گردشگران سراسر جهان لذت می برد.

۹ لیسبون  

بزرگترین شهر پرتغال با ظاهری مدرن ، بر اساس اصول شهر سازی ساخته شده و از جنبه های مختلف شهری با اهمیت محسوب می شود. لیسبون یکی از قطب های اقتصادی در شبه جزیره ایبری است و ثروتمندترین شهر کشور هم بشمار می رود . جزو شهرهای مهم اتحادیه اروپاست و سیاسی ترین شهر پرتغال . شهری تاریخی است که در جوار تپه های رودخانه تاگوس (Tagus) قرار دارد و از آن تا دریا راهی نیست . داستان دریانوردان پرتغالی و کشف سرزمین های جدید و…………. را که به خاطر دارید ؟ لیسبون رنگارنگ و پرطراوت است . زیر آسمان صاف و آفتاب گرم اش ، آثار باستانی شهر می درخشند . اگر به دنبال سایه هستید قدم به خیابان های باریک محله های قدیمی بگذارید و زیر سایبان خانه ها پناه بگیرید و اگر به دنبال بوی دریا و نسیم خنک می گردید راهی دریا شوید . گرسنه هستید ؟ در کنار رودخانه ها و پارک ها و باغ های زیبا کافه های زیادی در انتظار شما هستند. لیسبون قلعه ها و کلیساها و موزه های و گالری های بسیاری دارد. معروف ترین قلعه آن ، سنت جورج است که با کنگره های باشکوه و استحکام زیاد شما را به شگفتی می اندازد. اگر طرفدار دیدن بناهای مذهبی هستید صومعه “جیرونیموس”که از قرن ۱۶ به یادگار مانده در انتظار شماست. هنوز در دالان های باریک و تاریک و خنک آن صدای سرودهای مذهبی روزگار دور شنیده می شود. و اما…………. این اقیانوس آرام است که در افق وسیع خود برخی از زیباترین مناظر طلوع و غروب خورشید را به شما نشان می دهد. لیسبو شهری رنگی است . آن را شهر نور و زندگی و تاریخ هم می نامند . شگفتی دیگر آن ، سنگ عظیمی است که روی رودخانه تاگوس قد کشیده و از دور مانند دماغه یک کشتی بزرگ به نظر می رسد و نماد تمام کشتی هایی است که با مهارت دریا نوردان پرتغالی برای کشف سرزمین های دور راهی شدند. شاید معروفترین آنها در ایران واسکودوگاما و ماژلان باشند. در نزدیکی لیسبون دهکده ایی با حال وهوای قرون وسطی هست که آن را پایتخت اروپایی مکتب های هنری می دانند اما برای دیدن تمامی خانه ای رنگی و خیابان های سنگ فروش و سقف های شیروانی و …….. لیسبون باید زمان زیادی صرف کنید و یا اینکه چند بار به شهر نور و زندگی و تاریخ سفر کنید.

۱۰ بروژ

بلژیک کشور کوچکی است که در اتحادیه اروپا بی سر و صدا حضور داد و اگر مقر اصلی چند سازمان ونهاد بین المللی نبود ، کمتر اسمی از آن در رسانه های جمعی برده می شد . در این  کشور ، شهر تاریخی با معماری زیبا و سنگین قرون وسطی هست که آن را بروژ می نامند . گفته می شود این شهر کوچک برای توریست ها مقصدی گران محسوب می شود . به جز معماری منحصر به فرد سراسر شهر پر از هتل و رستوران و کافه است تا گردشگران خوش بگذرانند اما همین کوچکی به شما امکان می دهد که سرتا سر آن را قدم بزنید وقدم بزنید و شنیدن صدای پای خود روی سنگفرش خیابان ها لذت ببرید. در بروژ تفریحاتی مانند قایق سواری و بالن سواری در انتظار شماست. پس از آسمان و از روی آب نظاره گر آن باشید . برج ساعت ، موزه ها ، میدان ها ، سالن ها و…… درهمین وسعت کم شما را غافلگیر می کند. میدان اصلی شهر گروت مارکت (Grote Markt) نامیده می شود . بروژ تلفظ فرانسوی و بروخه تلفظ آلمانی این کلمه است و معنای آن بارانداز و بندر است . پس منتظر شهری باشید با ظاهری قدیمی و در میان آب هایی عمیق .دنج بودن بروژ است که گردشگران را دوباره راهی آن می کند یا زیبایی های طبیعی یا  ………. ؟ شاید شکلات های خوشمزه شهر باشد که در ۵۰ مغازه به فروش می رسد . انگار هر طرف که بروید و به هر سمت که بچرخید شکلات ها به شما چشمک می زنند؟ پس شکلات بخورید و پیاده روی کنید!!!!!!!!!!   

کانال تلگرام گشت لحظه دیدار
وقت سفارت آلمان و ایتالیا