یونان

نام یونان یادآور تاریخی کهن و پرحادثه است که میراث فرهنگی قابل توجهی را به جهانیان عرضه می‎کند. کشوری که از دنیای باستان مهد فلسفه بود و شیوه‎های زیست عقلانی را در جهان باب کرد. مرزهای این کشور در محل اتصال سه قاره آسیا و اروپا و آفریقا قرار دارد و از یونان باستان، امپراطوری بیزانس و ترکان عثمانی حکایت‎ها می‎کند. یونان مهد تمدن غرب، فلسفه و خرد دوستی، خرد ورزی و دموکراسی از یکسو و سخنوری و نمایشنامه نویسی و ورزش‎های المپیک و… از سوی دیگر است.

رد پای تاریخ را در این کشور امروز چگونه دنبال کنیم؟ همه قوم‎ها و نژادهایی که آمدند و رفتند و آفتاب و درخت‎های زیتون این کشور را از نزدیک دیدند، نشانه‎هایی از خود بر جای گذاشته‎اند که امروز به شکل معابد، قلعه‎ها، صومعه‎ها، مجسمه‎ها و نقش و نگارها نمایانند. یونان از جنوب و شرق با دریای اژه احاطه شده و از این رو گاه از آن با عنوان شبه جزیره یاد می‎شود اما واقعیت این است که یونان کشوری است واقع در شبه جزیره بالکان و بالکان یکی از مناطق پر حادثه جهان. از شمال با آلبانی و مقدونیه و بلغارستان همسایه است و از شرق با ترکیه مرز مشترک دارد. این کشور همچنین دارای جزایر متعددی است که معروف‎ترین آنها عبارتند از: سانتورینی، میکونوس، رودز، کرت، و… جزیره کرت بزرگترین آنهاست و بسیار مورد علاقه گردشگران.

در واقع همه آنهایی که ساحل و دریا را بسیار دوست می‎دارند حتما مایلند به این کشور سفر کنند زیرا یونان حداقل ۱۴ هزار کیلومتر نوار ساحلی دارد. جمعیت آن بالغ بر ۱۱ میلیون نفر است و مهاجران بویژه آنهایی که از آلبانی به آن کوچ کرده‎اند، قابل توجه است. با این حال خود یونانیان بیشتر  آمریکا، انگلستان و استرالیا را برای زندگی انتخاب می‎کنند.

بهترین زمان سفر به این کشور تابستان است که مسافران و گردشگران داد خود را از دریا وساحل و آفتاب آن به خوبی می‎ستانند!!! بطور کلی در دو فصل بهار و تابستان در جزایر یونان غوغاست!!! در این مدت سواحل شمالی این کشور بخصوص شبه جزیره “هاکی هایکی” و دو جزیره “تاتوس” و “ساموتراکی” بسیار طرفدار دارند. با این حال هرگز گمان نبرید که در پاییز سواحل یونان خلوت می‎شود. آنها که دریای طوفانی را دوست دارند همچنان در سواحل آن در گشت و گذارند و آنهایی که هنوز به دنبال تابستان می‎روند هم در جزیره “آیوس دیمتروس” که در شمال کشور واقع شده، همچنان کنگر می‎خورند و لنگر انداخته‎اند!!! می‎دانید چرا؟چون در این جزیره یک تابستان کوچک برپاست و هوا به قدری مطبوع است که می‎شود همچنان تن به دریا زد.

اما اگر معیار شما برای فصل مناسب سفر، طبیعت نیست بلکه “قیمت” است پس حتما ادامه مطلب را بخوانید!!

از اواسط مهر تا اوایل اردیبهشت روی هم رفته قیمت‎ها پایین است از اواسط اردیبهشت تا اوایل تیر بیشتر قیمت‎ها متوسطند اما در دو ماه تیر تا شهریور قیمت‎ها بالا می‎روند خیلی بالا!!! در روزهای عید بویژه عید پاک هم بهای کالا افزایش می‎یابد. یونانی‎ها این عید را بزرگترین عید خود می‎دانند و آن را با دادن تخم‎مرغ‎های رنگی قرمز به هم جشن می‌گیرند.

واحد پول این کشور هم که در گذشته “دراخما” نامیده می‌شد امروز همان یورو اتحادیه اروپاست. با این حال باید خیلی مراقب اسکناسهای تقلبی باشید. اگرچه ضریب امنیت این کشور را بالا می‌دانند. در این کشور اینترنت مجانی به وفور و آداپتور مناسب به سختی پیدا می‌شود!!! 

جاذبه های یونان

نوشیدنی ها

شاید باور نکنید که نوشیدنی یکی از جاذبه های این کشور است. یونان نزدیک به ۴۰۰ برند معروف و محبوب نوشیدنی دارد که شاخص ترین آنها “اوزو” با طعم رازیانه است. یونانی ها شب که می‌شود و از دردسرهای زندگی که فراغت می‌یابند آن را با یخ مخلوط می‌کنند وبعد جرعه جرعه می‌نوشند. به نظر که دلچسب می‌آید!!!

غذا

سبک غذایی یونان در گروه مدیترانه ایی قرار می‌گیرد که یکی از سالم ترین سبک هاست. چون در آن مواد مفیدی مثل زیتون و روغن آن، سیر و انواع سبزیجات به وفور استفاده می‌شود. در واقع روغن زیتون جزء جدانشدنی منوی رستوران هاست و با  انواع غذاهای دریایی هم در رستوران های محلی و بین المللی عرضه می‌شود. یونانی ها اغلب هفته‌ایی یکبار به رستوران می‌روند اما توریست ها هم پای ثابت رستوران ها هستند. دریونان کافه های زیادی هم وجود دارد که مورد علاقه گردشگران هستند. لمیدن بر روی صندلی‌هایی که در محیط باز گذاشته شده‌اند و نوشیدن شربت‌های خنک بسیار فرح بخش است.

جزایر یونان

سانتورینی

این جزیره حاصل فعالیت‌های آتش فشانی است که در نوع خود بسیار وسیع و شدید بودند. شکل آن به صورت هلال ماه است و غروب‌های بی‌نظیری دارد. خانه‌های آن سفید با گنبدهای آبی هستند و معمولا در آن مراسم عروسی برگزار می‌شود. در سواحل آن هم ماسه‌های سیاه و قرمز دیده می‌شود. با این حال نام دیگر آن “جزیره سفید” است.

کرت   

در جای جای این جزیره تاریخ موج می‌زند. کلیساهای به جا مانده از قرن چهاردهم، کاخ‌های سلطنی و موزه‌ها و بناهای متعلق به ترکان عثمانی… کرت به تنهایی می‌تواند نماینده بخشی از تاریخ پر فراز و نشیب یونان باشد. اگر به ادبیات یونان علاقمند باشید و آثاری از نویسندگان این کشور را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که این جزیره طبیعت بسیار زیبایی هم دارد. در واقع در آن تاریخ و فرهنگ و طبیعت در کنار هم قرار می‎گیرند. اگر چه این جزیره شاهد حوادث تلخ بیشماری بوده از جمله جنگ ادیان و مذاهب اما همزیستی مسالمت‎آمیز میان مردم هم نتیجه همین حوادث است. کرت یکی از “آس”‌های یونان است که پیش چشم گردشگران رو می‌شود!!!

معبد زئوس 

زئوس را می‌شناسید؟ در اساطیر یونانی خدای بزرگی است که مالک تمامی زیارتگاه‌ها و پادشاه خدایان دیگر است. از نظر شان و مرتبه در اساطیر سایر کشورها می‌توان از “ژوپیتر” یاد کرد که در بین رومی‌ها هم مرتبه زئوس است. نام این خدا از واژه یونانی Dios به معنی “درخشان” گرفته شده و او را ایزد آسمان درخشان و طوفان هم می‌دانستند. یونانی‌ها برای این خدای بزرگ در دوران باستان معبدی ساختند که امروز به‌رغم آسیب و خرابی همچنان توریست‌ها را به سمت خود جلب می‌کند. معبد زئوس یا Olympeion بزرگترین معبدی بود که در یونان باستان ساخته شد . از ۱۰۴ ستون آن با ارتفاع ۱۷ متر امروز فقط ۱۵ ستون باقی مانده است. در میان این معبد تندیسی از این خدا ساخته شده بود که آن را یکی از عجایت جهان باستان می‌دانند. با این حال بخش زیادی از این تندیس که ساخت آن ۱۲ سال به طول انجامید، امروز از بین رفته است.تندیس زئوس بر تختی تکیه زده بود که از طلای آبنوس، سنگ های قیمتی و عاج ساخته شده بود. در سراسر معبد نیز تصاویر خدایان و حیوانات افسانه‌ایی کنده کاری شده بود و در نقش و نگار آن طلا و جواهر به وفور دیده می‌شد. 

صومعه متئورا 

منطقه‌ایی در یونان وجود دارد که شهرت آن بواسطه تعداد زیادی صومعه است که بر روی صخره‌های سنگی ساخته شده و از فواصل دور هم دیده می‌شود. این صومعه‌ها که شهرت جهانی دارند با استقبال سالانه گردشگران از حالت دنج و مذهبی خود خارج شده و با هیاهو روبرو می‌شوند. متئورا (Meteora) در زبان یونانی به معنی صخره‌های معلق در هواست. در گذشته طالبان خلوت و حضور و زاهدان عبادت‌های دشوار به این منطقه می آمدند تا روح خود را از پلیدی پاک کنند. صومعه‌های این منطقه به دلیل علاقه بسیار مسیحیان جهان به آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. هر چند که امروز از ۲۰ صومعه زیبا تنها شش صومعه باقی مانده است. سختی رسیدن به آنها از راه‌های پر پیچ و خم و سنگلاخ و دشوار تلاشی بود که راهبه‌های مسیحی به جان می خریدند تا از بار گناهان خود و شاید بشریت بکاهند. اما امروز گردشگران از پله‌های سنگی بالا می روند و از مظاهر زندگی امروزی مثل آب و برق در این منطقه قدیمی ااستفاده می‎کنند.!!! 

آکروپلیس  

در این مجموعه برخی از بهترین و مهمترین بناهای میراث فرهنگی وجود دارند که قدمت آنها به قرن پنجم قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد. آکروپلیس نماد پایتخت یونان است که در مرکز آتن بر تپه‌ایی سنگی قرار دارد و در آن تعداد متنوعی از تندیس‌ها، برج‌ها، ستون‎ها، مجسمه‎ها ، معابد و پرستشگاه‎ها و سالن‌های تئاتر دیده می‌شود. سه معبد باستانی آن هر یک شاهکاری از معماری یونان باستان هستند که مشهورترین آنها معبد “پانتئون” نامیده می شود. مجسمه‎های بزرگ، سنگفرش‎های زیبا و ۵۸ ستون آن نشان دهنده هنر و فرهنگ دوره‌ایی باستانی از تاریخ یونان است. پرستشگاه “آتنا” یکی از الهه های یونان نیز که محافظ یونانیان بود، در این معبد قرار دارد.

میکونوس

گفته بودیم که جزایر یونان می‌توانند به تنهایی بار مسئولیت جاذبه های گردشگری این کشور را به دوش بکشند!!! این هم جزیره‎ایی دیگر برای زندگی و تفریحات شبانه!!!. گفته می‎شود مردم این جزیره هیچ وقت نمی‎خوابند . راست و دروغش گردن آنهایی که می‎گویند اما به آن شهر همیشه بیدار هم گفته می‌شود. محیط میکونوس دنج و زیبا و مناسب برای ورزش‌های آبی است . درکوچه‎ها و خیابان‎هایش بافت سنتی معماری یونانی هنوز حفظ شده است.بخشی از زیبایی‎های شهر بواسطه وجود آسیاب‎های بادی است که از قرن شانزدهم باقی مانده‌اند. این جزیره که به ونیز کوچک هم مشهور است، برای آب سواری بسیار مناسب است.

اودئون هردوس آتیکوس

سالن تئاتری سنگی که بیش از  یک قرن بعد از میلاد مسیح توسط سرمایه‌دار معروف آتنی یعنی “هردوس آتیکوس” به یاد همسرش “آثپاثیا آنیا ریگیلا”  بر روی شیب جنوبی کوه های آکروپلیس آتن ساخته شده و هنوز هم برای اجرای کنسرت و باله مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زبان یونانی به “ایرودیو” معروف است و گنجایش پنج هزار تماشاچی را دارد. این بنا در طول تاریخ و بدست اقوام مختلف آسیب‌های جدی دید اما در نهایت مرمت شد و امروز یکی از دیدنی‌های شهر باستانی آکرو پلیس است. برای رسیدن به آن باید از پله‌های شیب‌دار بالا بروید .این مکان در فهرست ۱۰ آمفی تئاتر برجسته جهان قرار دارد و خوانندگان بزرگی همچون “التون جان” و ” استینگ” در آن برنامه اجرا کرده‌اند. 

سفر به یونان

یونان عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است . بنابراین سفر به آن تابع قوانین و مقررات معاهده ورود به این حوزه برای ایرانیان می‌شود. اگر چه مردم ساکن در اروپا برای سفر به این کشور دیدنی تنها نیاز به یک پاسپورت معتبر دارند ، و آمریکایی ها و استرالیایی ها و نیوزیلندی ها می توانند به عنوان توریست ۹۰ روز در آن به سر ببرند اما سفر به این کشور برای ایرانی ها کار چندان آسانی نیست و لازم است از هفت خان رستم سفارتخانه آن به سلامت عبور کنند. پس از گرفتن ویزا می‌توانید از راه دریایی یا هوایی به آن سفر کنید با این شرط که پاسپورت شما بعد از اتمام سفر حداقل ۳ ماه اعتبار داشته باشد. برای یونان لازم است از متقاضی سفر، انگشت نگاری شود. در حال حاضر از طریق مرکز VFS گلوبال سفارت این کشور واقع در هروی سنتر مصاحبه و انگشت نگاری انجام می شود و چک لیست مدارک سفر به این کشور همانطور که گفته شد، همان چک لیست ویزای شنگن برای سایر کشورهای این حوزه است.

یونان کشوری پر جاذبه برای گردشگران است و بیشترین ارز خارجی خود را هم از طریق همین صنعت بدست می‌آورد. گفته می‌شود هر سال حداقل ۱۰ میلیون گردشگر از آن دیدن می‌کنند که حتما از محصولات کشاورزی آن بخصوص زیتون، روغن زیتون ،مرکبات و کشمش به عنوان سوغاتی خرید می‌کنند.

مسئولان این کشور به خوبی از مزیت‌های این اتفاق باخبراند و تلاش می‌کنند تا امنیت کشور را برای استقبال بیشتر توریست‌ها تا حد امکان تامین کنند. در یونان پلیس گردشگری در هر جا و هر زمان قابل دسترسی است و به توریست‌هایی که به دلائل مختلف نیاز به یاری دارند، کمک می‌کند. از ویژگی‌های مثبت آنها توانایی صحبت به زبان انگلیسی است که گردشگران را از استفاده از زبان بدن نجات می‌دهد!!!

اگر به یونان سفر کردید همیشه کارت شناسایی معتبر همراه داشته باشید و بدانید اگر جایی تابلوی “عکاسی ممنوع” نصب شده، بسیار جدی است و عکس گرفتن از این مناطق جرم سنگینی محسوب می‌شود.

راجع به دریا و سواحل وسیع وزیبای یونان صحبت کردیم آگاه باشید که برهنگی خلاف عرف این کشور چه در ساحل و ملاء عام و چه در چادر و مکان‌های مجاز حتی به بهانه مستی و ناهشیاری جرم محسوب می‌شود و به محض مشاهده، دیگر از پلیس های گردشگری مهربان خبری نیست!!! چهره دیگری از آنان را مشاهده می‌کنید که دلپذیر نیست.

ویزای توریستی